ks. Zdzisław Król

fot. Ewa Karłowicz

ks. Zdzisław Król

Były Kapelan Rodzin Katyńskich, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, rezydent warszawskiej parafii Wszystkich Świętych.

Urodził się 8 maja 1935 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 roku z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Studiował na KUL-u, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Od 1967 roku był pracownikiem Kurii Metropolitalnej warszawskiej. W latach 1979–1992 pełnił funkcję kanclerza kurii.

Był jednym ze współorganizatorów pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Od 1992 r. był wikariuszem biskupim, sekretarzem Rady Kapłańskiej. Pełnił funkcję członka Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i przewodniczącego Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej i Kolegium Konsultorów.

Przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki i postulator w jego procesie beatyfikacyjnym. Był świadkiem znalezienia zwłok zamordowanego przez bezpiekę w styczniu 1989 roku ks. Stefana Niedzielaka i czynnym uczestnikiem działań śledczych w sprawie jego śmierci. Został jego następcą jako proboszcz parafii św. Karola Boromeusza.

W latach 1987-2007 był kapelanem warszawskiej Rodziny Katyńskiej oraz członkiem Rady Pamięci Walk i Męczeństwa. Był także wikariuszem biskupim i sekretarzem Archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej oraz członkiem Rady Biskupiej. Proboszcz warszawskiej parafii Wszystkich Świętych, gdzie po odejściu na emeryturę pozostał rezydentem.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

PAP/MHP

poprzedniAndrzej Kremer
Janusz Krupskinastępny