Krystyna Bochenek

fot. Archiwum Senatu RP

Krystyna Bochenek

Senator nieprzerwanie od 2004 roku i wicemarszałek Senatu VII kadencji. Z wykształcenia polonistka. Była dziennikarką Polskiego Radia, publicystką i reportażystką.

Urodziła się 30 czerwca 1953 roku w Katowicach. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Śląskim. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Prowadzony przez nią „Magazyn Medyczny” należał do najpopularniejszych audycji popularyzujących zdrowie.

Na urlopie macierzyńskim wymyśliła „Dyktando”, które po raz pierwszy odbyło się w 1987 w Katowicach. Z początkowo skromnej radiowej inicjatywy „Dyktando” szybko stało się narodową klasówką, która przekroczyła granice Polski – z ortografią zmagano się także m.in. w Paryżu, Sztokholmie, Wiedniu, na Litwie i Białorusi.

Od 2004 przewodniczyła Radzie Śląskiego Funduszu Stypendialnego, w tym samym roku została wybrana na senatora w wyborach uzupełniających. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady programowej TVP Polonia III kadencji (2006-2010). Od 2007 roku wchodziła w skład Rady Języka Polskiego i przewodniczyła wówczas utworzonej Komisji Języka w Mediach RJP.

Wykreowała w 2008 roku wydarzenie „Ambasador Polszczyzny”, przedsięwzięcie honorujące ludzi, którzy w ponadprzeciętny sposób promują poprawność i kulturę języka polskiego.

Stworzyła imprezę pod nazwą „Ogólnopolskie imieniny Krystyn” – każdego roku rzesze solenizantek (tych powszechnie rozpoznawalnych, jak i nieznanych) obchodzą wspólnie swoje święto 13 marca, za każdym razem w innej miejscowości.

Jako dziennikarka i polityk była animatorką wielu akcji charytatywnych i prozdrowotnych, m.in. na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Z jej inicjatywy po raz pierwszy odbyła się niekonwencjonalna akcja honorowego oddawania krwi pod nazwą „Wampiriada”. Organizowała kwesty na rzecz potrzebujących – chorych dzieci, powodzian, na remont Teatru Śląskiego czy spalonej Opery Śląskiej.

Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana przez różne środowiska. Była autorką i współautorką kilku książek, m.in. „Jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi”, „Jak Krystyna z Krystyną”, „Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami”.

Pośmiertnie odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowana w Katowicach.

poprzednigen. Andrzej Błasik
Anna Maria Borowskanastępny