gen. Andrzej Błasik

fot. Mirosław Wójtowicz / archiwum rodzinne

gen. Andrzej Błasik

Dowódca Sił Powietrznych, generał, pilot klasy mistrzowskiej (z 1500 godzinami nalotu ogólnego), latał od czasów szkolnych. Urodził się 11 października 1962 roku w Poddębicach. W 1981 ukończył Liceum Lotnicze, a następnie rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej – Szkole Orląt – w Dęblinie. Ukończył ją cztery lata później, otrzymując promocję na stopień podporucznika i tytuł pilota.

Zawodową służbę rozpoczął w 8. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Mirosławcu jako pilot samolotów Lim-6. W kolejnej jednostce – 40. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Świdwinie, gdzie latał szkolnymi Iskrami i myśliwsko-bombowymi Su-22 – doszedł do stanowiska dowódcy eskadry. W tej jednostce uzyskał w 1991 roku tytuł pilota roku.

Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej w 1995 roku trafił do Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, jak wtedy nazywały się dzisiejsze Siły Powietrzne. Pracując w szefostwie lotnictwa we WLOP, ukończył kurs oficerów sztabowych Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze.

W 2001 roku z dowództwa WLOP wrócił do jednostek lotniczych – najpierw był szefem szkolenia 2. brygady lotnictwa taktycznego w Poznaniu, potem dowódcą 31 bazy lotniczej w Poznaniu-Krzesinach. W marcu 2004 znów przeszedł do szefostwa wojsk lotniczych Sił Powietrznych, skąd wrócił do poznańskiej bazy, obejmując jej dowództwo. Za perfekcyjne przygotowanie do ćwiczeń NATO Air Meet w 2003 roku 31 baza została wyróżniona Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych. Dziś to właśnie tam stacjonują polskie F-16.

Latem 2005 uzyskał pierwszy stopień generalski. W styczniu 2007 został komendantem-rektorem dęblińskiej Szkoły Orląt, ale już w kwietniu został awansowany na generała dywizji i został dowódcą Sił Powietrznych. W sierpniu tego samego roku został generałem broni.

Pozostawił żonę Ewę, syna Michała i córkę Joannę.

poprzedniEwa Bąkowska
Krystyna Bocheneknastępny