Aleksander Szczygło

fot. Maciej Chojnowski /Kancelaria Prezydenta RP

Aleksander Szczygło

Prawnik, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, poseł Sejmu IV, V i VI kadencji, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były minister obrony.

Urodził się 27 października 1963 roku w Jezioranach (woj. warmińsko-mazurskie) jako najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Mieszkał z rodziną we wsi Łabuchy koło Biskupca. W Łabuchach, a potem w pobliskim Węgoju, chodził do szkoły. W 1990 ukończył studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1996 roku ukończył w Stanach Zjednoczonych uniwersytecki kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej, odbył też praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Był wieloletnim, jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim, na początku lat dziewięćdziesiątych był asystentem Lecha Kaczyńskiego; pracował także jako specjalista w biurze prawnym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Od 1991 do 1992 zajmował stanowisko specjalisty ds. legislacyjnych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 1992-1995 był dyrektorem gabinetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli – wówczas Lecha Kaczyńskiego.

W 1996 był na stypendium rządu amerykańskiego z zakresu prawa i administracji publicznej na University of Visconsin; odbył praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Od stycznia do października 1997 był doradcą Głównego Inspektora Pracy. W latach 1997-2000 zajmował stanowisko dyrektora departamentu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W 2001 był doradcą prezesa zarządu banku PKO BP.

Od 2001 do 2005 był posłem PiS. W grudniu 2005 roku został wiceszefem MON i odpowiadał m.in. za sprawy społeczne.

W 2006 został szefem Kancelarii Prezydenta, złożył wówczas mandat poselski. W lutym 2007 roku objął stanowisko ministra obrony. Często spotykał się z żołnierzami na misjach – w ciągu dziewięciu miesięcy kierowania resortem był w Libanie, Kosowie, Bośni, wielokrotnie w Afganistanie i Iraku. Jako minister obrony podjął m.in. decyzję o zakupie bezzałogowych samolotów rozpoznawczych.

W parlamentarnych wyborach 2007 został ponownie posłem PiS, uzyskując blisko 30 tys. głosów. Od 2009 roku pełnił funkcję szefa BBN, koncentrował się na profesjonalizacji armii.

Uprawiał szybownictwo, uzyskał też licencję na samoloty turystyczne.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

PAP/MHP

poprzedniJacek Surówka
Jerzy Szmajdzińskinastępny