Bronisława Orawiec-Lőffler

fot. archiwum Anity Lőffler-Oszostowicz

Bronisława Orawiec-Lőffler

Członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala – bratanica Franciszka Orawca „Dewaja” z Poronina, polskiego oficera zamordowanego w Katyniu przez NKWD, łączniczka Oddziału „Ciupaga” Armii Krajowej w Poroninie, lekarz stomatolog, aktywna działaczka Związku Podhalan.

Urodziła się 16 lutego 1929 roku. Mieszkała w rodzinnym Poroninie koło Zakopanego.

W czasie II wojny światowej w domu Orawców w Poroninie ukrywał się żołnierz, Franciszek Gajowniczek – człowiek, za którego w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w sierpniu 1941 roku oddał życie święty Maksymilian Maria Kolbe.

W latach 1947-1952 studiowała na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Krakowie. W latach 1953-1989 pracowała w swoim zawodzie w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie, a następnie w Zakopanem.

Była bardzo aktywna społecznie. Wielokrotnie zasiadała w zarządzie Związku Podhalan. Szczególnie aktywnie angażowała się w wiele działań patriotycznych, a szczególnie dbała o pamięć pomordowanych w Katyniu. Była inicjatorką wystawy „Katyń – walka o prawdę” w Poroninie w 2001 roku. Przywiozła też urnę z katyńską ziemią, którą złożono w Poroninie pod obeliskiem poświęconym ofiarom Katynia.

Została odznaczana Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrną odznaką „Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej” i odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowana w Poroninie.

PAP/MHP

 

poprzedniPiotr Nurowski
ks. Jan Osińskinastępny