fot. Piotr Gilarski
Piotr Nurowski
Jedenasty w historii prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego urodził się 20 czerwca 1945 roku w Sandomierzu. W 1967 ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973-1980 dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kiedy wybrano go na pierwszą kadencję, miał 28 lat i był wówczas najmłodszym prezesem narodowego związku sportowego na świecie.
Po okresie działalności w ruchu młodzieżowym, w 1981 roku został pracownikiem MSZ. W latach 1986-1991 radca ambasady w stolicy Maroka, Rabacie.
Przez całe życie pasjonował się sportem. Będąc uczniem sandomierskiego liceum, był spikerem na miejscowym stadionie. Dzięki swoim umiejętnościom, po ukończeniu studiów wygrał konkurs na sprawozdawcę sportowego w Polskim Radiu.
W 2005 roku wystartował w wyborach na prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego; pokonał obu kontrkandydatów – ówczesnego szefa Stanisława Stefana Paszczyka oraz Adama Giersza. W 2009 roku powierzono mu pełnienie tej funkcji na kolejną czteroletnią kadencję.
W 2010 roku wybrano go ponownie w skład Komitetu Wykonawczego Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy i powierzono kierowanie po raz drugi Komisją Mediów.
Jeden z założycieli i twórców Telewizji Polsat. Działacz Stowarzyszenia Sport Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji Rozwoju Polskiej Lekkoatletyki.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
PAP/MHP