Aleksandra Natalli-Świat

fot. Paweł Jakubek /archiwum Jacka Świata

Aleksandra Natalli-Świat

Ekonomistka, posłanka z okręgu wrocławskiego na Sejm V i VI kadencji, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości (od 2008).

Urodziła się w 1959 roku w Obornikach Śląskich, wychowywała się najpierw w Osolinie, a potem we Wrocławiu. Tutaj studiowała na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej, a także angażowała się w studencką działalność opozycyjną (wiceprzewodnicząca NZS na Akademii Ekonomicznej).

Po ukończeniu studiów w 1982 roku podjęła pracę jako starszy asystent w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. W 1991 roku została inspektorem w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, a w latach 1992-1996 była zastępcą dyrektora Międzywojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej. Równocześnie współpracowała z NSZZ „Solidarność” jako specjalista w Biurze Badania Poziomu Życia. Od 1996 roku pracowała we wrocławskim magistracie na stanowisku sekretarza prezydenta Bogdana Zdrojewskiego. W tym samym roku została członkiem rady nadzorczej, a dwa lata później wiceprezesem SKOK Dolny Śląsk. W latach 2000-2004 pełniła funkcję wiceprezesa MPK ds. ekonomicznych, a w 2004 została wiceprezesem Wrocławskiego Centrum SPA.

W 2004 roku ukończyła podyplomowe studia menedżerskie w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Od 1989 roku była członkiem Centrum Demokratycznego, a wkrótce włączyła się w tworzenie Porozumienia Centrum. Przed przystąpieniem w 2000 roku do Prawa i Sprawiedliwości krótko związana była z Polską Partią Chrześcijańskich Demokratów.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowana na Cmentarzu Ducha Świętego we Wrocławiu.

poprzedniJustyna Moniuszko
Janina Natusiewicz-Mirernastępny