Bożena Mamontowicz-Łojek

fot. archiwum rodzinne

Bożena Mamontowicz-Łojek

Prezes zarządu Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Urodziła się 22 grudnia 1937 roku.

Skończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie, tańczyła w Centralnym Zespole Wojska Polskiego oraz na scenach operowych Łodzi i Warszawy. Była historykiem polskiego baletu, opublikowała kilka prac z tej dziedziny. Studiowała też pedagogikę i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1972 roku obroniła doktorat.

Była żoną wybitnego historyka Jerzego Łojka, którego ojciec, lekarz wojskowy major Leopold Łojek, został zamordowany w Katyniu. W październiku 1989 roku wraz z Jolantą i Edmundem Osmańczykami, Andrzejem Wajdą i Januszem Plater-Gajewskim – założyła Warszawską Rodzinę Katyńską, której została wiceprzewodniczącą. Rok później z jej inicjatywy utworzono Federację Rodzin Katyńskich, której prezesem była do 1993 roku.

Współzałożycielka Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej (w 1989) oraz Polskiej Fundacji Katyńskiej (1990), w której początkowo była sekretarzem naukowym Rady, a od lutego 2000 roku aż do śmierci – prezesem zarządu. Od 1990 roku była główną organizatorką corocznych konferencji naukowych poświęconych sprawom Katynia, organizowanych przez oba te stowarzyszenia. Zapraszała na nie najwybitniejszych znawców tematu z Polski i z Rosji. Pokłosiem tych sesji były „Zeszyty Katyńskie” zawierające teksty wszystkich referatów. W ramach tego wydawnictwa ukazało się także pięć książek dotyczących sprawy katyńskiej.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

PAP/MHP

 

poprzedniBarbara Mamińska
Stefan Melaknastępny