Tadeusz Lutoborski

fot. archiwum rodzinne

Tadeusz Lutoborski

Urodził się 6 czerwca 1926 roku w Warszawie. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim, miał stopień strzelca. Jego matka Wacława, która prowadziła kuchnię polową w ich domu na Ochocie, zginęła w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Ojciec ppor. Adam Lutoborski, oficer 46. Pułku Ułanów, zginął w Katyniu. Nazwisko ojca pojawiło się już na pierwszych opublikowanych w prasie listach ofiar katyńskich w 1943 roku, gdy Niemcy odkryli groby. Przy nazwisku Adama Lutoborskiego odnotowano wiele przedmiotów znalezionych przy nim, które nie pozostawiały żadnych wątpliwości, że to właśnie jego ciało. Miał przy sobie między innymi zdjęcie syna z pierwszej komunii.

Tadeusz Lutoborski był prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie przez dwie kadencje. Z wykształcenia ekonomista, finansista. Związany m.in. z Uniwersytetem Łódzkim – w latach 1961-1972 prowadził zajęcia w Katedrze Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Przez wiele lat pracował w Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.

Autor słów pieśni Rodzin Katyńskich, do której muzykę na jego prośbę skomponował Henryk Mikołaj Górecki.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.

PAP/MHP

poprzedniWojciech Lubiński
Barbara Maciejczyknastępny