fot. Maciej Chojnowski /Kancelaria Prezydenta RP
Maria Mackiewicz-Kaczyńska
Urodziła się w Machowie, w 1942 roku. Z wykształcenia ekonomistka. Tłumacz.
Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończyła w Rabce Zdroju. Studiowała w Sopocie na Wydziale Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej (dzisiaj Uniwersytet Gdański), a po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie zajmowała się badaniami perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie.
Lecha Kaczyńskiego, wówczas asystenta na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, poznała przez przyjaciółkę z Instytutu Morskiego. Ślub odbył się w 1978 roku, dwa lata później urodziła się ich córka, Marta. Po urlopie macierzyńskim Maria Kaczyńska nie wróciła już do pracy zawodowej. W latach 80. skupiła się na wychowaniu córki i wspomagała męża w działalności opozycyjnej i podziemnej. Zajmowała się też tłumaczeniami z języka angielskiego i francuskiego, a także udzielała lekcji.
Jako małżonka Prezydenta RP patronowała organizacjom charytatywnym i wielu akcjom dobroczynnym. Wspierała środowiska artystyczne, kultywujące rodzimą kulturę i tradycję. Szczególną wagę przywiązywała do działań promujących Polskę w świecie, skupiających się na eliminowaniu negatywnych stereotypów o kraju i Polakach.
Interesowała się sztuką – teatrem, muzyką, baletem. Lubiła podróże. Ceniła sobie życie rodzinne. Bardzo lubiła spędzać czas ze swoimi wnuczkami: Ewą i Martyną.
Mówiła po angielsku i francusku, znała też język hiszpański i rosyjski.
Jej imieniem została nazwana odmiana tulipana, nad którą sławny holenderski hodowca tulipanów, Jan Ligthart, pracował 18 lat. Odmiana nazwana przez niego w 2008 r. na cześć Pierwszej Damy RP „Maria Kaczyńska” jest delikatnie kremowa. Po katastrofie smoleńskiej kwiaty te najczęściej pojawiają się przy uroczystościach upamiętniających Parę Prezydencką.
Pochowana z mężem na Wawelu.
PAP/MHP