Wojciech Lubiński

fot. Maciej Chojnowski /Kancelaria Prezydenta RP

Wojciech Lubiński

Dr hab. nauk medycznych, generał brygady, lekarz Prezydenta RP i przyjaciel prezydenckiej rodziny, rzecznik prasowy i sekretarz rady naukowej wojskowego szpitala w Warszawie.

Urodził się 4 października 1969 w Rykach. W latach 1988-1994 studiował w Wojskowej Akademii Medycznej. W 1994 roku odbył staż podyplomowy w Wojskowym Instytucie Medycznym. Miał specjalizacje z chorób wewnętrznych i chorób płuc.

Od 1995 roku był lekarzem w jednostce Wojskowej w Ostródzie, od 1996 asystentem w Wojskowym Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Otwocku. W 2000 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych.

W 2005 roku został rzecznikiem prasowym Wojskowego Instytutu Medycznego, a od 2008 roku był zastępcą komendanta Centralnego Szpitala Klinicznego MON (CSK MON).

Interesował się mechaniką oddychania, prowadził prace nad wykorzystaniem badań czynnościowych w diagnostyce chorób płuc. Od 2000 roku był starszym asystentem Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii CSK MON, od 2005 adiunktem w tej klinice.

Oficer, lekarz, naukowiec, nauczyciel i społecznik.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

PAP/MHP

poprzednigen. Bronisław Kwiatkowski
Tadeusz Lutoborskinastępny