Stanisław Jerzy Komorowski

fot. archiwum rodzinne

Stanisław Jerzy Komorowski

Wiceminister obrony narodowej, przez lata związany z resortem spraw zagranicznych. Urodził się 18 grudnia 1953 w Warszawie. Był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem nauk fizycznych. W latach 1978-1990 był pracownikiem naukowym w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Odbył staż naukowy w Utah University w USA.

W 1991 został naczelnikiem wydziału i wicedyrektorem Biura Kadr MSZ. W 1992 roku objął stanowisko wicedyrektora i potem dyrektora Departamentu Europy MSZ. W latach 1994-1997 był ambasadorem w Hadze, a od 1999 do 2004 ambasadorem w Londynie. Kierował Departamentem Azji i Pacyfiku MSZ (2004-2005), a potem pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSZ (2005-2006). W latach 2006-2007 pracował w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ.

18 listopada 2007 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Był autorem i koordynatorem wielu projektów kluczowych dla polityki obronnej państwa oraz współpracy międzynarodowej. M.in. to dzięki jego wysiłkom wynegocjowana została polsko-amerykańska umowa o statusie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Był też jednym z głównych negocjatorów polsko-amerykańskiej umowy o rozmieszczeniu antybalistycznych rakiet przechwytujących na terytorium Polski.

Był koordynatorem prac nad strategią udziału polskiej armii w operacjach międzynarodowych oraz strategią obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Pod jego nadzorem powstał także przyjęty przez MON i MSZ dokument konkretyzujący zaangażowanie Polski w Afganistanie.

W pionie polityki obronnej nadzorował zaangażowanie Polski w prace NATO i Unii Europejskiej. Pełnił rolę koordynatora przygotowań w MON do przypadającego na drugą połowę 2011 roku polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Pozostawił żonę i trzech synów.

PAP/MHP

 

poprzedniStanisław Komornicki
Paweł Krajewskinastępny