Sebastian Karpiniuk

fot. Wojciech Ziemniak

Sebastian Karpiniuk

Poseł V i VI kadencji Sejmu RP, wcześniej radny i wiceprezydent Kołobrzegu, prawnik.

Urodził się 4 grudnia 1972 w Kołobrzegu. Do polityki wszedł w wieku 22 lat, wstępując do Kongresu Liberalno–Demokratycznego (KLD). Potem należał do Unii Wolności, a w 2001 roku związał się z Platformą Obywatelską (od stycznia 2009 przewodniczył zachodniopomorskim strukturom partii).

W 1997 roku, zaraz po prawniczych studiach w Gdańsku, został rzecznikiem prezydenta Kołobrzegu Henryka Bieńkowskiego. Rok później uzyskał mandat radnego miasta. W 2002 roku ponownie wszedł do rady, zdobywając w wyborach samorządowych największą liczbę głosów w mieście.

W 2004 roku objął funkcję wiceprezydenta Kołobrzegu ds. społecznych. Rok później odszedł z ratusza, kiedy wygrał wybory do Sejmu. W kolejnych wyborach parlamentarnych 2007 roku uzyskał najlepszy wynik w okręgu koszalińskim – 25 827 głosów.

W Sejmie m.in. pilotował ustawę o obniżeniu emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. Był też członkiem komisji śledczej ds. nacisków i kierował jej pracami przez kilka miesięcy.

Laureat plebiscytu radiowej Trójki „Srebrne Usta” (marzec 2010) za wypowiedź: „Prawda jest tylko jedna. I prawda leży tam, gdzie leży”.

Interesował się sportem, był członkiem zarządu Klubu Piłkarskiego „Kotwica Kołobrzeg”, kibicował też grającym w ekstraklasie kołobrzeskim koszykarzom.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany w Kołobrzegu.

PAP/MHP

poprzednio. Józef Joniec
adm. Andrzej Karwetanastępny