ks. Roman Indrzejczyk

fot. Maciej Chojnowski /Kancelaria Prezydenta RP

ks. Roman Indrzejczyk

Spowiednik i kapelan prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Urodził się 14 listopada 1931 roku w Żychlinie (woj. łódzkie). Na kapłana wyświęcił go w 1956 kard. Stefan Wyszyński. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 przestał się golić – jak prorocy ze Starego Testamentu – na znak żałoby. W latach 80. umożliwił w swojej parafii spotkania Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i Komitetu Obywatelskiego, na których odbywały się przygotowania do Okrągłego Stołu.

Przez dwadzieścia lat pełnił funkcję kapelana Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach, kolejne kilkanaście lat był proboszczem. Dwukrotnie był też krajowym duszpasterzem służby zdrowia (1961-1976; 1989-1994). Jako duszpasterz udzielał się w ruchu ekumenicznym – był członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przez pewien czas jej wiceprzewodniczącym.

Kapelanem prezydenta został 23 grudnia 2005 po wygranych przez Lecha Kaczyńskiego wyborach. Chociaż do tej pory do posługi w Pałacu mianowani byli wojskowi kapelani, Lech Kaczyński poprosił Prymasa Polski, by to ks. Indrzejczyk został jego kapelanem.

Jednak nawet wtedy nie przestał uczyć religii w szkole muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Katechizacja była jego pasją. Mawiał o sobie, że jest zwykłym księdzem i że ma skłonność do wmawiania ludziom, że są dobrzy. Pisał wiersze.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

PAP/MHP

 

poprzedniMariusz Handzlik
Paweł Janeczeknastępny