Janusz Zakrzeński

fot. Związek Piłsudczyków

Janusz Zakrzeński

Aktor, przez środowisko aktorskie najbardziej ceniony za rolę Witkacego w filmie Grzegorza Dmowskiego („Tumor Witkacego”, 1985); widzowie pokochali go za odgrywanie postaci Józefa Piłsudskiego podczas corocznych listopadowych uroczystości z okazji odzyskania niepodległości. W Piłsudskiego wcielił się także w filmie „Polonia Restituta” w reż. Bohdana Poręby z 1981 roku.

Urodził się w 1936 roku w majątku Przededworze koło Chmielnika. W 1960 roku ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem Teatru Słowackiego w Krakowie (1960-1967) oraz teatrów warszawskich: Polskiego (1967-1974), Nowego (1974-1984) i Narodowego (1984/1985). W 1985 roku ponownie związał się z Teatrem Polskim w Warszawie.

Na ekranie stworzył kilkadziesiąt kreacji, wśród nich Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”, Bogdana Zagajnego – reżysera z „Misia”, Mikołaja Taszyckiego w „Królowej Bonie”, Fijałkowskiego w „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”, Ericka von Hollsteina w „Czarnych chmurach”. Pojawiał się też w niewielkich rolach w popularnych serialach.

Był członkiem rady programowej Związku Piłsudczyków.

W 2008 roku Światowy Zjazd Sybiraków przyznał mu nagrodę Ambasadora Sybiraków za rolę w spektaklu „Bezgłośny Krzyk”. W następnym roku przyznano mu ten tytuł ponownie – za całokształt pracy.

Był autorem książek „Moje spotkania z Marszałkiem”, „Gawędy o potędze słowa”.

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

PAP/MHP

 

poprzedniStanisław Zając
Artur Zięteknastępny