Jolanta Szymanek-Deresz

fot. Krzysztof Białoskórski /Kronika Sejmowa

Jolanta Szymanek-Deresz

Urodziła się 12 lipca 1954 roku w Przedborzu (woj. łódzkie). Pochodziła z rodziny prawniczej i kontynuowała rodzinną tradycję – w 1977 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu aplikacji sądowej pracowała w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy. W 1987 po zdaniu egzaminu adwokackiego rozpoczęła pracę w kancelarii adwokackiej. Od 1996 była członkiem Międzynarodowej Ligi Prawa Konkurencji.

3 stycznia 2000 roku objęła stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a od czerwca pełniła funkcję jej szefa. Kierowała prezydencką kancelarią także w trakcie drugiej kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego.

We wrześniu 2005 została po raz pierwszy posłanką, w następnych wyborach parlamentarnych także uzyskała mandat poselski – była członkinią klubu poselskiego Lewicy.

W czerwcu 2008 roku na kongresie SLD została wybrana wiceszefową partii. W 2009 bez powodzenia kandydowała do Parlamentu Europejskiego.

W Sejmie i w SLD specjalizowała się w sprawach międzynarodowych, była wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zajmowała się też problematyką konstytucyjną. Była członkinią komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie konstytucji.

Autorka wielu publikacji na tematy prawne i międzynarodowe, w szczególności w zakresie ochrony dóbr osobistych.

Pasjonował ją sport, doskonale grała w tenisa. W 2007 roku wygrała turniej tenisowy parlamentarzystów we Wrocławiu. Uwielbiała też literaturę czeską.

Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

PAP/MHP

poprzedniJerzy Szmajdziński
Izabela Tomaszewskanastępny