fot. archiwum Izabelli Sariusz-Skąpskiej
Andrzej Sariusz-Skąpski
Prezes Federacji Rodzin Katyńskich, syn Bolesława Skąpskiego – prokuratora zamordowanego w Katyniu. Urodził się 20 listopada 1937 roku w Krakowie. Gdy jego ojciec dostał propozycję pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, rodzina przeniosła się do Warszawy.
Ukończył krakowskie Liceum im. Augusta Witkowskiego. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej; w 1962 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa wodnego. Po studiach pracował jako geodeta i projektant w krakowskim Biurze Projektów Wodnych Melioracji. W 1975 roku przeprowadził się do Zakopanego. Pracował w zakładzie galanterii w Białym Dunajcu jako główny mechanik, a potem dyrektor – oraz jako dyrektor w Zakładzie Remontowo-Budowlanym PTTK w Zakopanem, a wreszcie jako dyrektor zakopiańskiego Domu Turysty PTTK. Nadzorował ostatni etap budowy schroniska PTTK na Pilsku. Także na emeryturze służył swoim doświadczeniem przy budowie schroniska PTTK na Markowych Szczawinach.
Od roku 1989 włączył się w powstający oddolnie ruch Rodzin Katyńskich, współtworząc Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie. Od 1993 uczestniczył w pracach Federacji Rodzin Katyńskich, sprawując tam różne funkcje. W 2006 roku został wybrany na Prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich. Był współtwórcą ogłoszenia przez Sejm 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Pisał na temat Katynia. Intensywnie pracował przy przygotowaniach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, co miało być zwieńczeniem jego kadencji. Do Katynia pojechał po raz pierwszy, gdy tylko było to możliwe – w 1989. Od tego czasu jeździł na groby każdego roku.
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
PAP/MHP